Halı hakkında, halıcılık hakkında sık sorulan sorular

Aklınızdaki soruları kolayca giderelim, en sık sorulan sorular aşağıdadır...

Ev ve iş yerlerinde halı kullanılmasının birçok nedeni vardır. Bu konuda akılda tutulması gereken birkaç önemli nokta vardır.

İzolasyon: Halı kış dönemlerinde sıcaklık ve yalıtım sağlar. Daha uzun süre sıcak havayı korur, böylece vücudunuz ve zemin arasındaki sıcaklığı ayırarak size konfor sağlar.

Güvenlik: Bir evde güvenlik, özellikle çocuklar ve yaşlılar için oldukça önemlidir. Halı bizim adımlarımıza tampon görevi yapar ve aynı zamanda kayma ve düşme risklerini azaltır.

Estetik: Halı yaşam alanlarımızın dekorasyonunun temelidir ve seçiminde özen gösterilmelidir. Seçtiğiniz halının renk ve dokusu odanın atmosferini belirler ve kişiliğinizi ifade eder.

Akustik: Halı ses yalıtımı sağlar ve dışından gelen rahatsız edici gürültüyü azaltmaya yardımcı olur. Katlar arasındaki ses geçişlerini engelleyerek sessizlik ve gizlilik sağlanmış olur.

Konfor: - Halı adımlarınızı yumuşatarak konforlu bir yürüyüş alanı sunar, Bu sayede yerde oturabilir ve ailenizle birlikte oyunlar oynayarak vakit geçirebilirsiniz.

Filtrasyon: Düzenli olarak vakumlu süpürgeler ile temizlik yapıldığında ortam havasını temizleyerek iç mekan hava kalitesini arttırır.

İplik
Halıda bakılması gereken ilk kalite kıstası ipliktir. Farklı iplik türleri halıya farklı bir yapı, kullanım özelliği ve renk çeşitliliği katar. Her ipliğin kendine has özelliği vardır ve bu özelliklerinden doğru yararlanabilmek için doğru kullanım alanına göre seçim yapmak gerekir.

Yün iplikle dokunan halılar, yapay iplere göre çok daha uzun ömürlüdür. Yoğun kullanımın olduğu mekânlarda bile uzun süre ilk günkü görüntüsünü muhafaza eder hatta kullanıldıkça parlaklık kazanır. Organik malzemelerden dokunan halılar, yıpranma ve ezilmeye karşı çok daha dayanıklıdır.

Yün iplikten dokunan halılar basınca karşı dirençlidir. Bu yüzden mobilyaların ağırlıkları altında ezilmez ve dokumasında oluşan izler kalıcı olmaz. Yapılarından dolayı yüksek nem oranlı, protein içerikli ve sarmal kıvrımlı olmaları oda ısının dengelenmesine yardımcı olan mini hava delikleri oluşturur. Bu da hem doğal yalıtım hem de ateşe karşı yüksek direnç sağlar. Yün halıların olumsuz kabul edilebilecek yanı ise fiyatının daha yüksek oluşu, hav çıkarmasından dolayı alerjiyi tetikleme olasılığı olması ve güveye karşı ilaçlanmasıdır.

Dayanıklı sonuçlar veren diğer ip türleri ise Akrilik (yapay yün) ve Polyamid ipliklerdir. Bu halılar da eşyaların ağırlığına ve iz çıkarmasına karşı dirençlidir.ilk günkü görüntülerini uzun süre muhafaza eder . Neme dayanıklıdır. Yün iple beraber yapılan dokumalarda görsel bir hoşluğun yanı sıra yün halının konfor ve dayanıklılığına sahip olur. Güneş ışınlarına karşı da dayanıklıdır.
Keçelenmeye ve aşınmaya dirençli, rutubete karşı dayanıklı akrilik iplikler hacimli ve esnek yapılarıyla yüne en yakın görünüm ve hissi sağlarlar. Yün halılara göre daha düşük fiyatlıdırlar, daha fazla ve canlı renk seçenekleri vardır. Bu iplerin dezavantajı ise yün gibi hav çıkarmasından dolayı alerji riski taşımasıdır.

Polyester ve polipropilen iplikler diğerlerine kıyasla ezilmeye karşı daha az dayanıklıdır. Bu halıların üzerindeki mobilyaların yeri daha sık değiştirmeli ve daha sık süpürülmelidirler. Bu tür ipliklerin avantajı daha az hav çıkartması ve yapılarından dolayı lekeyi daha geç emmeleridir. Bu ipliklerin dezavantajı ise çabuk keçeleşmesi, statik elektrikten dolayı toz çekmeleri ve ısıya karşı dayanıksız yapılarıdır.

yüksek havlı halılar konfor sağlarken temizliği zorlaştırır

Dokumadaki düğüm sayısı 
Dokuma sıklığı halıda ne kadar ip (hammadde) kullanıldığını gösteren başlıca kıstastır. Sıklık ne kadar fazlaysa ısı yalıtımı ve dayanıklılık o kadar fazla olur. İp yüksekliği ise kalitenin değil konforun göstergesidir. Genel olarak ip ne kadar yüksekse temizlik o kadar zorlaşır, konfor o kadar artar.

halının sıklığı ve ip yüksekliği halı kullanımı hakkında bilgi verir

İlave Özellikler
İp ve sıklıktan sonra teknolojik özellikler de günlük kullanımda çok önemli hale gelmiştir. Antibakteriyel halı olması, nano halı özelliği ile sıvı iticilik kazanması ve kendini temizlemesi, kaydırmaz halı özelliği, az hav çıkartmasını sağlayan özellikler, sigorta halı özelliği satın alma kararında belirleyici hale gelmiştir.

halı soruları

Hemen Şimdi Arayın45 Yıllık Halı Deneyimimizi Ayaklarınızın Altına Serelim

Hemen Şimdi Arayın