• #
  • #
  • #
  • #
# # # #

Halı Tasarımı ve Özel Desen Çizimi

Halı bir alanın dekorasyonunda son derece önemli öğedir. Tarihi geçmişi Orta Asya Türklerine kadar dayanan halılar, günümüzde de Avrupa dahil, tüm Dünya’da kullanışlı, dekoratif ve ihtiyaç duyulan bir öğedir. Bu bağlamda halıların kullanım alanlarına göre uygun bir şekilde görsellere sahip olması, o halının ortamı çok daha güzel bir hale getirmesini sağlar. Bu nedenle halı desenleri çizimi ve tasarım önemli bir konudur.

Elbette her işin bir ustası var ve halı deseni çizimi konusunda da “usta” diyebileceğimiz kişiler; “halı desinatörlüğü” mesleğinde kendisini geliştirmiş, eğitim almış, deneyim kazanmış ve belli bir seviyeye kadar gelmiş kişilerdir. Alanında “uzman” olarak sıfatlandırabileceğimiz halı desinatörleri sadece firmaların ihtiyaç duyduğu ve talep ettiği desenleri değil aynı zamanda bireysel ya da kurumsal müşterilerin halı motif, tasarım ve desen taleplerini de en iyi bir şekilde yerine getirmeyi bilirler.

Özel Halı Deseni Çizme İşlemi

Kişi ya da kurumların talepleri doğrultusunda; belirlenen renkler ve istenilen tarzda desenler ortaya çıkarılabilmektedir. Bu aşamada hem yaratıcılık hem de deneyim ön plandadır. Nitekim tasarlanacak olan halının ebatları, kullanım alanı ve en önemlisi de müşterinin istemiş olduğu tasarım dikkate alınmalıdır. Bu sayede tüm bu kriterler başarılı bir şekilde harmanlanır ve istenilen tasarım ortaya çıkar.

Halı deseni çizme işlemi, teknolojik imkanlar ile yapılmaktadır. Eskiden ve günümüzde hala “halı dokumacılığı” da ilgi gören bir diğer zanaattır. Bu zanaatta el becerisi önemli olduğu kadar, hız da önemlidir. Fakat bu aşamada her iki alan arasındaki farkı belirtmek gerekiyor. Nitekim halı desenleri çizimleri bir bilgisayar programı (yazılımı) üzerinden, yani bilgisayar başında gerçekleştirilirken, el halısı dokumacılığı işlemi ise bildiğiniz gibi fiziksel ortamda gerçekleştirilmektedir.

Dolayısıyla da halı deseni nasıl çizilir sorusunun cevabını ele alırken, bu alanda geliştirilmiş olan özel halı çizme programlarından bahsetmemiz gerekiyor. Bu programlar, daha önce de belirttiğimiz gibi bilgisayar başında, desinatörler tarafından kullanılan ve istenilen pek çok desenin, motifin diğer geleneksel yöntemler ile elde edilen ( el halı dokuma desenleri gibi) kıyasla çok daha kolay ve kısa bir sürede elde edilebilmesini sağlayan programlardır.

Halı Deseni Örnekleri

Bizim işimiz halıların sanal ortamda (bilgisayar ile) en iyi bir şekilde tasarlanması ve sonrasında fiziksel ortamda (makine ile) dokunmasını sağlamaktır. Tüm bu süreçte halıların yapısal özellikleri ( halı deseni motifleri gibi) en ince ayrıntısına kadar müşterilerimiz tarafından belirlenmektedir.

 

Müşterilerimizin talep ettiği tarza uygun halı desenleri örnekleri sunuyoruz ki, bu sayede müşterilerimiz hem tam olarak arzu ettikleri desenler hakkında bizlere daha fazla bilgi verebilsinler hem de istenilen tasarımı tam olarak oluşturabilelim. Bu bağlamda halı desenleri modern ya da geleneksel gibi farklı tarzlarda sizlere sunulmaktadır. Bu eşsiz halı tasarımları arasında beğendiğiniz bir örneği ya da sizlerin talepleri doğrultusunda sunacağımız halı desen tasarım örnekleri arasında herhangi bir tanesinin özelleştirilmesini de isteyebilirsiniz.

Özel Sipariş Halı

Genellikle; Booria, Texcelle, DP, Paint shop pro7 (Psp), Paint Shop Pro9 (Psp), Promotion gibi bilgisayar tasarım programları kullanılmaktadır ve bu programların en güzel özelliklerinden birisi de, talep edilen özel desenin halıya uygulanmadan önce müşteriye onaylatılabiliyor olmasıdır. Yani dijital ortamda elde edilen tasarım, son olarak müşterinin beğenisine sunulur eğer müşteri bu aşamada bir düzenleme talep ederse bu kolay bir şekilde yapılabilir. Bu sayede söz konusu desenin halıya aktarımı sonucunda müşteri memnuniyeti de tam olarak sağlanmış olur.

Siz de, özel sipariş halı yapan firmalar arasında Türkiye genelinde kalitesini kanıtlamış olan İsmail Özkul Halıcılık ile iletişime geçerek kolayca özel sipariş halı yaptırabilirsiniz.

 

Hemen Şimdi Arayın45 Yıllık Halı Deneyimimizi Ayaklarınızın Altına Serelim

Hemen Şimdi Arayın